Kancelaria prawna nie zawsze profesjonalna

Porady prawne stały się przedmiotem usługi świadczonej przez wiele podmiotów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kancelaria prawna Olsztyn, by natknąć się na całą listę podmiotów świadczących usługi prawne. Niestety nie wszyscy używający szyldu – kancelaria prawna, mają do tego uprawnienia, a niezaznajomiona z tematem osoba może wpaść w pułapkę. W związku z tym postaramy się krótko przybliżyć temat, by ułatwić wybór podmiotu świadczącego profesjonalnie porady prawne i używający nazwy kancelaria prawna zgodnie z prawem.

Nazwa zastrzeżona

Przede wszystkim nazwy kancelaria prawna może używać wyłącznie radca prawny i adwokat. Nie oznacza to, że są to jedyne podmioty które mogą świadczyć porady prawne.
Skupmy się jednak na tym, że osoby nie będące radcami prawnymi ani adwokatami, posługując się nazwą kancelaria prawna, wprowadzają klientów w błąd.

Przykładowo Olsztyn może poszczycić się tysiącami kancelarii prawnych, z których nie wszystkie świadczą porady prawne udzielane przez adwokatów czy radców prawnych. Wynika to z faktu, że w dobie swobody działalności gospodarczej, każdy może założyć działalność o nazwie kancelaria prawna i nie posiadać żadnego tytułu, ani nawet kierunkowego wykształcenia. Sytuacja ta doprowadza do stanu, w którym korzystający z usług danego podmiotu często są nieświadomi, do kogo się udają. Sprawa często zostaje wyjaśniona na etapie konieczności reprezentacji w sądzie, której nie mogą zapewnić osoby nie będące radcami prawnymi ani adwokatami.

Zabezpieczenie

Jak się zabezpieczyć przed wprowadzeniem w błąd? Otóż posługując się przywołanym przykładem miasta Olsztyn, przed umówieniem się na konsultację, warto uprzednio zrobić reaserch w internecie. Kancelarie prowadzone przez profesjonalistów, zazwyczaj zawierają życiorys jej członków, opis działalności i zakres świadczonych usług. Wystarczy chociażby wejść na stronę https://adwokatskwiot.pl/ by przekonać się, że mamy do czynienia z profesjonalistą, który kompleksowo poprowadzi naszą sprawę, włączając w to reprezentację przed sądem, z poszanowaniem zasad etyki i tajemnicy zawodowej.

Rada dla szukających

Ponieważ, jak było wspomniane, Olsztyn posiada szeroką bazę kancelarii prawnych, zaleca się zastosowanie do opisanego sposobu zabezpieczenia poprzez wcześniejsze sprawdzenie kancelarii do której chcemy się udać. Oczywiście możemy się kierować przy wyborze polecanym przez innych profesjonalistą, jednak zawsze należy samodzielnie dokonać rozeznania, zgodnie z zasadą, że każda sprawa jest inna. Może okazać się, że osoba polecająca, z dobrej woli poleci nam podmiot, którego wyłącznie szyld wskazuje na profesjonalizm usług, a z uwagi na specyfikę sprawy polecającego, nie było konieczności udania się do sądu, a sprawa zakończyła się sukcesem. Nie oznacza to, że ta sama osoba będzie zdolna do rozwiązania naszego problemu, który może wymagać zaangażowanej i złożonej interwencji i ciężkiej przeprawy w sądzie.
Zatem w każdym przypadku, zgodnie z zasadą przezorny zawsze ubezpieczony, warto dwa razy sprawdzić i upewnić się do kogo się udajemy, niż później mieć żal do samego siebie.

Author: Łukasz